wrzesień 9, 2014
Drukuj

Białkowski: Refleksje z pielgrzymki

Jak co roku od ponad 30 lat, w pierwszą niedzielę września na Jasnej Górze, u stóp Matki Syna Bożego, spotkali się rolnic z całej Polski aby podziękować Bogu za plony. Przybyli ze sztandarami, wieńcami, bochnami chleba wypieczonymi z mąki z tegorocznych zbiorów oraz innymi płodami polskiej ziemi i dziełami rąk i umysłów mieszkańców wsi.

Tradycyjnie w uroczystościach brali udział również zachodniopomorscy rolnicy, uczestnicy pielgrzymki organizowanej od wielu lat przez NSZZ RI „Solidarność”. Między innymi, zawieźli na Jasną Górę przyjętą w grudniu ubiegłego roku, przez protestujących w Szczecinie rolników „Kartę gospodarstw rodzinnych”.

Podniosłą świąteczną atmosferę, zmąciły nieco pełne propagandy sukcesu i kolejnych obietnic wystąpienia polityków: prezydenta Bronisława Komorowskiego i ministra rolnictwa Marka Sawickiego, które spotkały się z chłodnym przyjęciem pielgrzymów. Tylko szacunek dla miejsca, powstrzymał rolników przed ostrzejszymi reakcjami, po cynicznej zapowiedzi Marka Sawickiego szybkiego wprowadzenia rozwiązań chroniących polską ziemię przed spekulantami i cudzoziemcami.

Wydaje się, że to ze względu na ich wystąpienia i trwająca kampanię przed wyborami samorządowymi oraz rozpoczynającą się kampanię prezydencką, a nie ze względu na szacunek dla pracy rolnika, po raz pierwszy od wielu lat uroczystości były transmitowane przez Program 1 TVP.

Jan Białkowski

fot. G. Cymiński