październik 22, 2014
Drukuj

„FAKT” o zjeździe ZIR: ROLNICY PROTESTUJĄ, A WŁADZA SIĘ BAWI

DSC_1005Relacja dziennika „Fakt” ze zjazdu Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej w Kołobrzegu. Nic dodać, nic ująć:

Od tego ma się poprawić na wsi?! Chłopscy działacze jałowe obrady zakończyli wystawnym bankietem.

Do Kołobrzegu zjechało dostojne grono grubych ryb z Izby Rolniczej, by poobradować sobie, posłuchać przemówienia prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, a wieczorem – wiadomo – pobawić się na imprezie z dancingiem. Wkradł się jednak pewien zgrzyt – na obrady postanowili wejść zwykli rolnicy, wkurzeni na to, że agencja polską ziemię – ich zdaniem – rozsprzedaje osobom z zagranicy.

Grupa wściekłych rolników z Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego nie została początkowo wpuszczona do hotelu. Na drodze rolników stanęli hotelowi ochroniarze oraz uzbrojeni policjanci z prewencji.

Wpuścili tylko swoich
- Nie chcieliśmy ich wpuścić – tłumaczy wiceprezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Lech Bany – bo poprzednim razem wyzwali w niewybredny sposób panią minister i teraz mamy kłopot z zaproszeniem prelegentów na nasze zjazdy.

Po kilkugodzinnych przepychankach pod hotelem wpuszczono w końcu rolników na spotkanie z panem prezesem agencji.

Wieczorny bankiet
Dyskusja, jak stwierdzili rolnicy, nic im nie dała i nic nie zmieniła w sposobie sprzedaży ziemi, którą według protestujących wykupują osoby z zagranicy. Za to wieczorem spracowani delegaci zjazdu stawili się na bankiecie w hotelowych salach. Kelnerzy zwijali się jak w ukropie, donosząc co rusz ciepłe potrawy i butelki z alkoholem, żeby delegaci następnego dnia mieli siłę słuchać kolejnych prelekcji.

Dołożyli się rolnicy?
Kto za tę świetną zabawę zapłacił? Za cały zjazd włącznie z uroczystą kolacją płaciła Zachodniopomorska Izba Rolnicza i sponsorzy. Koszt zjazdu z pewnością wyniesie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Żeby było ciekawiej, budżet izby rolniczej pochodzi z 2-procentowego odpisu od podatku rolnego, który płacą wszyscy rolnicy.

Przemysław Gryń / Kołobrzeg

Podpis na głównym zdjęciu w gazecie:
Zjazd Izby Rolniczej. Uczta przy wódce. Wieczorem ważniacy z IR i zaproszeni na zjazd goście jedli, pili i tańczyli.

Przedruk z dziennika „Fakt”, 22.10.2014 r., s. 6

DSC_1002