czerwiec 5, 2013
Drukuj

Farmer.pl: Opóźnienia w zatwierdzaniu GMO

Komisja Europejska przyznała, że regularnie przekraczane są terminy autoryzacji produktów genetycznie modyfikowanych (GM). Obecnie suma opóźnień dla wszystkich produktów GM wynosi co najmniej 51 lat – poinformował Robert Gabarkiewicz z GBE Polska.

- Komisja Europejska na swojej stronie internetowej przyznaje, że „system zezwoleń powinien być bardziej wydajny”. Ponad 15 miesięcy, czyli około jednej trzeciej całkowitego czasu, w ramach którego powinna zostać wydana decyzja o autoryzacji, bezproduktywnie mija po zakończeniu oceny ryzyka dla produktu GM. To właśnie wtedy regularnie dochodzi do nieuzasadnionych opóźnień. WTO orzekło, że w Unii Europejskiej „procedura autoryzacji obarczona jest zbędną zwłoką” oraz „Unia Europejska narusza umowy zawarte w ramach WTO” – dodał Gabarkiewicz.

Przypomina on, że Unia Europejska jest nadal największym na świecie importerem produktów rolnych. Znaczna i wciąż rosnąca część z nich to produkty genetycznie modyfikowane, a większość europejskich zwierząt gospodarskich jest karmionych białkiem z soi GMO.

Więcej: FARMER.PL

Fot. domena publiczna / wikipedia.org