Sierpień 9, 2013
Drukuj

Komentarz: Rolniczo RZĄD właśnie zbankrutował!

Reakcje rolników – komentarze do aktualnych wydarzeń

2316-1267349228dtMx (1)

Niskie ceny zbóż naturalną konsekwencją nadpodaży? Czy rządy mają wpływ na wolny rynek? Jak najbardziej! Pytanie, jak się wywiązują ze swoich zadań? Jest taka instytucja, która ma wpływ na poprawę struktury agrarnej, a jedynie wyprzedaje ziemię…

Co się dzieje, jeśli hodowca zwierząt nie ma odpowiedniego areału do rozwoju hodowli? Dzierżawi – kupuje grunty. Jeśli dzierżaw nie ma, a pieniądze wcześniej wsadził w zwierzynę? Co robi? „Likwiduje” zwierzęta! Co się dzieje na rynku jeśli zwierząt brakuje? Nie ma kto skonsumować zbóż! Co się dzieje jeśli nie można zbóż skonsumować? Spada ich cena!

Więc, czy rząd ma wpływ na wolny rynek? Ma! Czy wpływa? TAK – NEGATYWNIE! Rządzący mają różnej maści agencje, które reprezentują rząd, ministerstwo rolnictwa, mają ARR, ARiMR, ANR, ELLEWARY etc. Na co idą środki unijne? Na poprawę konkurencyjności? Czy staliśmy się konkurencyjni? Co z ARiMR j jej wydatkowaniem pieniędzy na „modne” kierunki?

Dlaczego w Polsce jest nadpodaż?
Komentarz internauty (pisownia oryginalna): „Ogólnie śmiech na sali. Teraz pewnie Niemcy chętnie kupią nasze zboże, by potem nam je odsprzedaż za podwójną cenę… byśmy my idioci mogli wykarmić te kupione za grube euro duńskie tuczniki… ” (Forum: Farmer.pl, użytkownik: Brygada_RR).

Niemcy przy świniarniach stawiają biogazownie, jako dywersyfikację produkcji trzody. U nas trzodę się likwiduje. biogazownie działające w oparciu o skup kukurydzy bankrutują. Czy rząd może coś z tym zrobić? Oczywiście! Czy zrobi? Niekoniecznie!

Następny pożyczony „miejski” komentarz…
„A co mnie obchodzą rolnicy i ich wydumane postulaty? Płacą po 100 zł miesięcznie na ubezpieczenie społeczne, nie płacą składki zdrowotnej, nie płacą dochodowego, mają dopłaty, a teraz z moich podatków mamy kupić zboże, choć i tak go nie przejemy? Może jak w końcu część zbankrutuje, to w następnych latach wytworzą tyle, ile potrzeba, a nie za dużo..” (Forum Gazeta.pl, użytkownik: plosiak, 8.08.2013 r.)

Rolnik pyta: A jeśli w następnym roku tego zboża będzie mniej? Jeśli cena chleba będzie dwukrotnie większa? Czyż nie będzie komentarzy, że ci cholerni rolnicy nieroby, nic im się nie opłaca? Nie chce im się robić? Banda darmozjadów? Składkę zdrowotną rolnicy płacą – proszę „lepszego pana” z miasta.

W każdym cywilizowanym kraju, rządzący mają wpływ na gospodarkę. Nie wpływają bezpośrednio na cenę produktów, lecz pośrednio. Dywersyfikują rynek. Tworzą mechanizmy obronne. Czy to rynek zbóż, czy też mleka i jego przetworów. W naszym kraju, jeśli coś działa dobrze, jeśli ten rynek funkcjonuje – rządzący psują mechanizm…

Gdy tryby się nie zazębiają, to karawana dalej nie pojedzie. Nie ważne jaki sukces będzie przy tej okazji odtrąbiony.

Rolnik, 9.08.2013 r.

Fot. domena publiczna