Link do tej wiadomościhttp://protestrolnikow.pl/?p=3676
marzec 23, 2017

Rolnicza Solidarność nie popiera najazdu Klukowskiego. Zobacz komunikat [23.03.17 r.]

Szczecin, 23.03.2017 r.

Komunikat Prezydium Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w związku z protestem Pyrzyckiego Stowarzyszenia Gospodarstw Rodzinnych Poszkodowanych Przez Agencję Nieruchomości Rolnych kierowanego przez Wacława Klukowskiego zorganizowanego w dniu 23 marca 2017 roku.

Protestujący członkowie Stowarzyszenia żądają, między innymi, odwołania Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych p. Waldemara Humięckiego oraz całego kierownictwa Oddziału Terenowego ANR w Szczecinie. Nie zgadzamy się z oceną sytuacji, ani z prezentowaną przez protestujących argumentacją. Pozytywnie oceniamy działalność Agencji Nieruchomości Rolnych i zdajemy sobie sprawę, że jest to dopiero początek korzystnych zmian. Pozytywnie oceniamy postulat powołania komisji sejmowej do spraw zbadania procesu przekształceń własnościowych w obszarze nieruchomości po byłych Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Postulat taki zgłaszamy od wielu lat.

Argumentacja rolników ze Stowarzyszenia kierowanego przez W. Klukowskiego świadczy, w naszej ocenie, o niezrozumieniu tego, co dzieje się od końca 2015 roku w obszarze gospodarowania gruntami rolnymi. Polecamy informację Oddziału Terenowego ANR w Szczecinie z dnia 22.03.2017 r. Zobacz więcej. Stanowisko dotyczące obecnego stanu i sposobu gospodarowania nieruchomościami rolnymi NSZZ RI „Solidarność” zawarliśmy w informacji z dnia 21.03.2017 r. pt. „2012-2017. Pięć lat z życia zachodniopomorskich rolników. Perspektywa NSZZ RI „Solidarność” PZ”. Zobacz więcej. Oczekujemy od Was merytorycznego stanowiska. Dziś, w naszej ocenie, szkodzicie środowisku.

Pragniemy przypomnieć protestującym w dniu 23.03.2017 r., że sprawa aresztowania i oskarżenia pyrzyckich rolników nie jest tylko waszą sprawą! NSZZ RI „Solidarność” podjęła się organizacji protestu przed Prokuraturą Okręgową w Szczecinie w geście solidarności z aresztowanymi oraz ich rodzinami. Nie wszyscy nas wtedy popierali. Jednym z organizatorów protestu był Jan Białkowski, którego dziś oskarżacie o zdradę środowiska i naszych ideałów! To jest haniebne! Wielokrotnie występowaliśmy w obronie dobrego imienia pyrzyckich rolników i będziemy to robić nadal. E. Kosmal i M. Jurek prosili o interwencję J. Kaczyńskiego, Prezesa Prawa i Sprawiedliwości [21.07.2016 r.]. Zobacz więcej. Pisaliśmy do Zbigniewa Ziobro, Ministra Sprawiedliwości [5.04.16 r.]. Zobacz więcej. Interweniowaliśmy u Prezydenta RP p. Andrzeja Dudy [2.05.16 r.]. Zobacz więcej. Organizowaliśmy pomoc finansową w spłacie kaucji wyznaczonych przez Sąd. Od wielu lat zabiegamy o to, aby problem ochrony polskiej ziemi stał się problemem ogólnonarodowym.

Przez wiele lat zarzucano nam, że nasze protesty mają charakter polityczny. Dziś nie zgadzamy się z Wami, ale nie odmawiamy Wam prawa do protestu. Chcemy poznać tylko Wasze argumenty. Dziś operujecie hasłami. Są one, w naszej ocenie, niespójne i nie przystają do obecnej rzeczywistości. Argument protestującego rolnika, że chce pracować w Polsce, a nie wyjeżdżać za chlebem za granicę jest w 2017 roku niewystarczający. Dzięki protestom, zmianom politycznym, zyskaliśmy możliwość wpływu na zmianę naszej rzeczywistości.

Używacie argumentów, że wywalczyliście obecne zmiany. Pytanie, jak to robiliście? W pewnym momencie uznaliście działania NSZZ RI „Solidarność” za mało skuteczne. Część z Was zatrudniła pełnomocnika. Wpisywaliście się w politykę samorządu rolniczego, która uznała, że półśrodki są wystarczające. Aktywność części Waszego środowiska zakończyła się procesami sądowymi.

NSZZ RI „Solidarność”, wspólnie z organizacjami rolniczymi i rolnikami, wspierającymi nasz protest doprowadziła do zmian ustawowych, do których teraz tak chętnie przyznaje się Prezes Pyrzyckiego Stowarzyszenia Gospodarstw Rodzinnych Poszkodowanych Przez Agencję Nieruchomości Rolnych Wacław Klukowski. Spotyka się z Wojewodą, zwalania Prezesa ANR i apeluje do Premier Rządu RP. W czyim imieniu?

Prezydium Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej
NSZZ RI „Solidarność”

Szczecin, 23.03.2017 r.
11005751_801961533215051_698237723_n

Fot. KPRZW