maj 9, 2013
Drukuj

Ruch Palikota: Zlikwidować Agencję Nieruchomości Rolnych

Likwidację Agencji Nieruchomości Rolnych w ciągu 3 lat, sprzedaż rolnikom jej nieruchomości po preferencyjnych cenach i utworzenie Funduszu Poręczeń – zakłada projekt ustawy autorstwa Ruchu Palikota, który jeszcze w środę ma zostać złożony w Sejmie.

- Agencja Nieruchomości Rolnych jest gniazdem korupcji i ja to mówię z pełną odpowiedzialnością jako były dziennikarz śledczy. Pisałem o Agencji Nieruchomości Rolnych przez wiele lat – tak potrzebę likwidacji Agencji uzasadniał rzecznik RP Andrzej Rozenek na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

Według polityka Ruchu działalność ANR „służy głównie temu, by rolnikom utrudnić życie”, a rolnicy „nie mają dostępu do ziemi”.

Rozenek powiedział, że głównym celem Agencji – zgodnie z przepisami, na mocy których działa obecnie – jest sprzedaż ziemi rolnikom. – Ta Agencja funkcjonuje (…) od początku przemian ustrojowych w Polsce i do tego czasu nie zdążyła sprzedać tej ziemi, czyli nie realizuje swych ustawowych obowiązków – stwierdził polityk.

Wtórował mu poseł Tomasz Makowski (RP) mówiąc, że „jeśli chcemy stymulować gospodarkę rolną, to powinniśmy zacząć od likwidacji Agencji Nieruchomości Rolnych”.

Dlatego – kontynuował Makowski – jeszcze w środę do Sejmu trafi projekt ustawy „o Funduszu Poręczeń, likwidacji Agencji Nieruchomości Rolnych oraz zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa”.

Więcej: Farmer.pl za PAP

Fot. SAH