kwiecień 28, 2014
Drukuj

Samozaproszenie na spotkanie z ministrem Sawickim

K O M U N I K A T
Komitetu Protestacyjnego Rolników
Województwa Zachodniopomorskiego
z dnia 28.04.2014 r.

Na zasadzie samozaproszenia członkowie Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego wzięli udział w spotkaniu z Markiem Sawickim Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spotkanie miało miejsce w ZODR Barzkowice w dniu 28.04.2014 r. Obok ministra i prezesa ANR Leszka Świętochowskiego, w spotkaniu uczestniczyli dwaj kandydaci do Parlamentu Europejskiego z ramienia PSL: Jarosław Rzepa, szef zachodniopomorskiego PSL i jednocześnie członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego (w trakcie spotkania pełniący rolę moderatora) oraz Ryszard Mićko, Wicewojewoda Zachodniopomorski.

Doceniając zasługi rządzącej koalicji PO- PSL oraz osobisty wkład Marka Sawickiego w utratę rynku wewnętrznego i ziemi rolniczej na Pomorzu Zachodnim przedstawiciele KPRWZ powitali ministra „chlebem z supermarketu i solą z importu”.

Minister tradycyjnie rozpoczął od zapewnieniu o prawidłowym przebiegu prowadzonej przez ANR sprzedaży gruntów rolnych z Zasobu WRSP i oskarżył Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego o działalność na rzecz wielkich dzierżawców. Cóż, widocznie wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK w ANR nie mają dla ministra Sawickiego żadnego znaczenia. Czyżby był to jeszcze jeden przykład słuszności przysłowia mówiącego o tym, że ryba psuje się od głowy? Jednak skoro Premier Tusk mianując ponownie Marka Sawickiego zignorował swoich urzędników i trwające śledztwo (Zobacz więcej)?

Dalej było o PROW 2014- 2020 i jego ogromnym znaczeniu dla rozwoju gospodarstw rodzinnych. Głosy młodych rolników, że ich gospodarstwa obciążone do granic wytrzymałości kosztami wykupu dzierżawionej ziemi, nie będą w stanie skorzystać ze środków na modernizację zdawały się nie robić na ministrze żadnego wrażenia. Podobnie jak dramatyczne wystąpienia przedstawicieli gmin Przelewice i Lipiany na terenie, których budowane są fermy norek.

Minister podzielił zdanie przedstawicieli komitetu protestacyjnego w sprawie podatku dochodowego oraz potrzeby uchwalenia przepisów dotyczących sprzedaży bezpośredniej. Zastrzegł jednak, że dla ich uchwalenia brakuje stosownej większości w Sejmie RP.

Najważniejszym problemem jest jednak potwierdzenie przez ministra Marka Sawickiego woli kontynuowania wyprzedaży ziemi z Zasobu WRSP oraz całkowitego odejścia od stosowania przez ANR dzierżawy jako formy gospodarowania gruntami. W świetle raportu NIK taka postawa jest groźna dla przyszłości naszego regionu i nie jest do przyjęcia przez Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego.

Argument, że ziemia rolnicza w krajach „starej Unii” może być dzierżawiona ponieważ jest własnością prywatną, a ziemia z Zasobu „WRSP” nie bo, jest własnością Skarbu Państwa kompletnie do nas nie przemawia. Podobnie jak nie docierają do ministra apele naszych młodych rolników, że obciążenia związane wykupem dzierżawionych gruntów uniemożliwiają rozwój ich gospodarstw, a nawet zagrażają ich egzystencji.

( – )
Edward KOSMAL
Przewodniczący KPRWZ