grudzień 10, 2013
Drukuj

WAŻNE: Wichura zabija 26 krów. BÓG mówi nam: SPRAWDZAM!

Skotnik koło Szczecinka (zachodniopomorskie). Czwartek, 5 grudnia 2013 r. Godzina 19.30. Szaleje orkan. Wiatr zrywa linie energetyczne, łamie drzewa… W oborze spokój, zwierzęta, praca przed nocą. Jak co dzień. Od rana do nocy. Emil Mieczaj myślami jest już w Szczecinie. Ma uczestniczyć w proteście i ogłoszeniu Karty Gospodarstw Rodzinnych (link). Jego myśli, w ułamku sekundy, giną w ciemności i przeraźliwym krzyku konających zwierząt. Rodzina Mieczajów traci w ciągu dnia 26 krów dojnych (korekta 10.12.13 r. zginęły 23 krowy – media błędnie podały informację).

Rozdział I. ROLNIK.
„1. Rolnik to zarazem zawód i powołanie. Rolnik jest depozytariuszem wiary i przywiązania do tradycji. 2. Praca na roli, obcowanie z naturą oraz samodzielne prowadzenie swojego gospodarstwa sprzyjają wypracowaniu takich cech jak: solidność, pracowitość, szacunek wobec przyrody, samodzielność i solidarność.”

Dzwoni Łukasz Buchajczyk… Po chwili otrzymuję wiadomość: „dzwoniłem do Ciebie w bardzo ważnej sprawie, chodzi o Emila Mieczaja. Stała się u niego tragedia, otóż przez ten huragan prąd zabił mu 26 krów! Rozmawiałem z nim jest załamany i chyba stracił wiarę w cokolwiek, po co to piszę Tobie. Trzeba, a raczej musimy (jako rolnicy) zorganizować coś dla niego. Nie wiem, jakąś małą zrzutę, nie chcę, aby z tym został sam, wydaje mi się że każda złotówka mu się przyda, bo 26 krów dojnych stracić w jeden dzień, to już zagłada dla takiego rolnika, tym bardziej ze zbliża się okres świąteczny… On o nic nie prosi, dlatego chcę aby się nie dowiedział o naszej rozmowie, ja jeszcze będę rozmawiał ze wszystkim o jakieś „formie pomocy” dla niego … aby zobrazować, to o czym mówię, a raczej skutki i straty jak poniósł wysyłam Ci zdjęcie jak on mi przesłał… głos mi drży, tym bardziej że również jestem hodowcą i ten widok zabiera mi jakąkolwiek wiarę … On sam miał wiele problemów z ANR Szczecin, sporo sankcji go czeka i jeszcze to… Trzeba mu chociaż przywrócić nadzieję, w końcu żyjemy w jakiejkolwiek rolniczej społeczności….”

Łukasz. Wybacz, ale nie mogę spełnić Twojej prośby. Rolnicza solidarność jest czymś wyjątkowym. Godnym i pełnym wiary. Twoja wiadomość, Twoje pełne solidarności słowa, zostały odczytane pod wywieszoną na Wałach Chrobrego w Szczecnie „Kartą Gospodarstw Rodzinnych”. Bóg szybko, w nieszczęściu jednego z nas, powiedział nam: SPRAWDZAM! Sprawdzam was, wasze słowa, czyny i wiarę. Wiarę w drugiego człowieka.

Rozdział II. RODZINA WIELOPOKOLENIOWA – GOSPODARSTWO
„2. Rodzina wielopokoleniowa sprzyja umacnianiu się więzi rodzinnych i solidarności międzypokoleniowej. 4. Rodzina wielopokoleniowa pełni ważną rolę w kształtowaniu siły duchowej, moralnej i społecznej środowiska wiejskiego.”

Tragedia Rodziny Emila Mieczaja jest naszą wspólną tragedią. Jest też naszą wspólną troską. Dlatego prosimy o modlitwę za rodzinę Mieczajów, prosimy o modlitwę za Emila, którego pasja i zaangażowanie na rzecz rolniczej społeczności będzie nam niezmiernie potrzebna. Umacniajmy się w duchu rolniczej solidarności. Tych spośród nas, którzy mogą wspomóc Rodzinę Mieczajów w tych trudnych chwilach finansowo prosimy o dokonywanie wpłat na rachunek:

Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
57 2030 0045 1110 0000 0273 4770

z dopiskiem: DLA EMILA

Zachodniopomorska Rada Wojewódzka NSZZ RI „Solidarność”
ul. Wojska Polskiego 113
70-484 Szczecin

Kontakt: protestrolnikow@gmail.com

Link do informacji na temat zdarzenia:
gk24.pl / Dramat w Skotnikach. Padły krowy porażone prądem [zdjęcia]

S. Sahajdak

Ps. WAŻNE (dodano: 10.12.2013 r.): Rozmawialiśmy z Emilem. Media błędnie podały liczbę zwierząt. Prąd zabił 23 krowy. Nie zmienia to jednak ogromu tragedii.